Odkazy k tématu Anglie a práce v zahraničí

Práce a brigády v zahraničí

Tip na dárek
Aktuální počasí
Aktuální počasí ve Velké Británii
Podpora

·  Napište nám
·  Doporučte náš Web
·  Pošli článek
·  Osobní stránka

Vláda Tudorovců a anglická reformace


Téma: Historie

Doba vyplněná úpadkem feudalismu a vzestupem nových společenských vrstev, rozvojem obchodu a také objevitelskými plavbami znamenala pro Anglii přerod do nové historické epochy.

Jindřich VII. (1485-1509) se proslavil svou autoritativní vládou a snahou o její udržení, což mu měla zajistit i výhodná sňatková politika s dynastií z Yorku, dále panovnickým rodem ze Skotska a Španělska. Jeho nástupce Jindřich VIII. (1509-1547) měl celkem šest manželek, jeho první žena, Španělka Kateřina Aragonská mu nedala dědice, po kterém toužil. Dostal se do konfliktu s římskokatolickou církví poté, co požadoval, aby byl s Kateřinou rozveden. Jindřich VIII. nakonec zašel tak daleko, že se jako anglický král prohlásil za nejvyšší hlavu církve a zpochybnil tak autoritu římského papeže. Tento okamžik, následovaný změnami v duchovních obřadech církve, znamenal vznik samostatné reformované anglikánské církve, i když ve svých počátcích nalezla v Anglii u některých skupin obyvatelstva značný odpor. Odvrat od římskokatolické církve předurčil i osud anglických klášterů, které byly následně zrušeny.

Jindřich VIII. se v zahraniční politice dokázal rozhodně vyrovnat i se Skoty, které porazil v bitvě u Solway Moss v roce 1542. Zároveň upevnil svazek Anglie s Walesem, napříště mohli zástupci z Walesu zasedat v Parlamentu.

Královna Marie I. (1513-1558) byla katolickou dcerou Kateřiny Aragonské. Její vláda byla vyplněna úsilím o návrat k římskokatolické církvi. I přes svůj sňatek se španělským králem Filipem neměla žádné potomky. Násilné spojenectví Anglie se Španělskem navíc bylo pro zemi značně nevýhodné.

Po smrti bezdětné Marie se tak stala dědičkou trůnu Alžběta, nevlastní sestra Marie, dcera Jindřicha VIII. a neurozené Anny Boleynové.

 
Související odkazy
· Více o tématu Historie
· Další články od autora admin


Nejčtenější článek na téma Historie:
Vpád Anglů, Sasů a Jutů

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 1
Účastníků: 1

©patné

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
©patné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

K tomuto článku není možné vložit komentář.


pro webmastery: ODKAZY

1x.cz * friend.cz * PageRank.cz * Levné letenky nízkonákladových aerolinií
katalog webu | beskydy | práce v zahraničí | práce v Irsku | práce v Anglii | Letenky levne. Letenky do Anglie. Letenky do Londýna.
podekování patrí - Pujčky | Hypotéky | Inzerce | Letenky | Dovolená v Anglii
čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund