Odkazy k tématu Anglie a práce v zahraničí

Práce a brigády v zahraničí

Tip na dárek
Aktuální počasí
Aktuální počasí ve Velké Británii
Podpora

·  Napište nám
·  Doporučte náš Web
·  Pošli článek
·  Osobní stránka

Občanská válka a republika


Téma: Historie

Vláda Karla I. (1625-1649) byla vyplněna politickým nedorozuměním mezi králem a Parlamentem. Parlament sice donutil krále k uzavření dohody, zaručující parlamentu jistá práva, Karel I. ale dohodu brzy přestal respektovat a přiklonil se k absolutistické podobě vlády. Mezi přívrženci královy vlády, royalisty, a podporovateli parlamentních sil, složených zejména z řad puritánů, vypukla v roce 1642 občanská válka. Puritáni se brzy zmocnili vlády nad většinou Anglie, kde se pokusili zavřením kulturních institucí zavést politiku podle své přísné fundamentalistické víry. Vojenské úspěchy představované vítězstvími jednoho z předních parlamentních vůdců, Olivera Cromwell, nad vojsky royalistů, byly završeny popravou krále Karla I. roku 1649.

Anglie se následně stala republikou. Nejvyšší politickou moc ve státě vykonával parlamentní výbor. Jednalo se o jediné období v průběhu anglických dějin, kdy v zemi neexistovala monarchie.

V době po porážce sil skupiny diggerů (požadujících mimo jiné rozdělení půdy chudině) a levellerů (požadujících všeobecné volební právo) bylo období republiky roku 1653 ukončeno Oliverem Cromwellem poté, co se rozhodl rozpustit tzv. dlouhý parlament, scházející se od roku 1640. Cromwell sám sebe prohlásil lordem protektorem, stal se v zemi neomezeným diktátorem. Brutálním vojenským tažením dobyl významné pozice v Irsku, za což se u Irů stal nenáviděným politikem. Systematicky podporoval kolonizaci Ulsteru (severního Irska) anglickými osadníky.

Brzy po přijetí tzv. Zákona o plavbě vypukl mezi Anglií a Nizozemskem válečný konflikt, který měl rozhodnout o dominanci na světových mořích a přístupu k ovládnutí dalších zámořských území. V roce 1654 bylo nizozemské loďstvo poraženo a Anglie se stala rozhodující námořní velmocí.

Oliver Cromwell zemřel roku 1658. Jeho nástupcem v pozici diktátora se měl stát jeho syn Richard. Proti Richardově osobě se však zvedla vlna odporu. Posléze byl moci zbaven a roku 1660 byli Stuartovci restaurováni na anglický trůn. Došlo k obnovení monarchie.

 
Související odkazy
· Více o tématu Historie
· Další články od autora admin


Nejčtenější článek na téma Historie:
Vpád Anglů, Sasů a Jutů

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
©patné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

K tomuto článku není možné vložit komentář.


pro webmastery: ODKAZY

1x.cz * friend.cz * PageRank.cz * Levné letenky nízkonákladových aerolinií
katalog webu | beskydy | práce v zahraničí | práce v Irsku | práce v Anglii | Letenky levne. Letenky do Anglie. Letenky do Londýna.
podekování patrí - Pujčky | Hypotéky | Inzerce | Letenky | Dovolená v Anglii
čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund