Odkazy k tématu Anglie a práce v zahraničí

Práce a brigády v zahraničí

Tip na dárek
Aktuální počasí
Aktuální počasí ve Velké Británii
Podpora

·  Napište nám
·  Doporučte náš Web
·  Pošli článek
·  Osobní stránka

Hymna Velké Británie


Téma: Obecné informace

Píseň God Save the Queen (česky Bože, chraň královnu) je hymna Velké Británie. V případě, že je na britském trůnu král, píseň se mění na God Save the King (česky Bože, chraň krále).Historie hymny

Píseň God Save... byla poprvé provedena v Královském divadle v roce 1745 jako podpora krále Jiřího II., když byla jeho vláda ohrožena jakobitem Karlem Edwardem, který byl široce podporován skotskými kruhy. Píseň byla nadšeně přijata. Brzy Královské divadlo následovala další divadla. Od této chvíle je monarcha, když přijde na představení, vítán právě touto písní. Počátkem 19. století se stala národní hymnou. Autor slov je neznámý. Není též jisté, kdy píseň vznikla, snad dokonce v 17. století. Autor je neznámý jako možný autor je občas uváděn Henry Carey, podle výzkumu Percy Scholese se to však zdá nepravděpodobné. Poslední sloka, která má jasně protiskotský akcent, se nehraje.

Během sportovních akcí, kdy je třeba zahrát hymnu některé ze součástí Velké Británie, se použijí jiné písně každé (nemají však uzákoněn oficální status):
Wales – Hen Wlad Fy Nhadau,
Skotsko – Flower of Scotland nebo Scotland the Brave,
Anglie – Jerusalem nebo Rule Britannia (Land of Hope and Glory).


Melodie God Save the King byla také použita pro jiné písně, vznik některých jiných písní inspirovala, je často rovněž parafrázována:

provizorní Švédskou hymnu Bevare Gud vår kung
norská královská hymna (nefunguje však jako státní hymna)
Německá říše ji používala jako neoficiální císařskou hymnu (Heil dir im Siegerkranz)
s vlastním textem (Oben am jungen Rhein) ji od roku 1920 používá jako hymnu Lichtenštejnsko
v letech (1816 - 1833) byla melodie použita pro ruskou Carskou hymnu
do roku 1961 melodii pro svou hymnu používalo Švýcarsko (text byl napsán 1811), Heil dir Helvetia
God save the Queen jako svou hymnu používala či používá řada států Commonwealthu. V některých z nich, je používána dodnes vedle státní hymny.
inspirovala Josepha Haydnat k napsání Rakouské císařské hymny, která sní jeví určité podobnosti
nebo některé písně ve Švýcarsku či dokonce Spojených Státech Amerických.Text

God save our gracious Queen, Long live our noble Queen, God save the Queen! Send her victorious, Happy and glorious, Long to reign over us; God save the Queen!

O Lord our God arise, Scatter her enemies And make them fall; Confound their politics, Frustrate their knavish tricks, On Thee our hopes we fix, God save us all!

Thy choicest gifts in store On her be pleased to pour; Long may she reign; May she defend our laws, And ever give us cause To sing with heart and voice, God save the Queen!

Not in this land alone, But be God's mercies known, From shore to shore! Lord make the nations see, That men should brothers be, And form one family, The wide world over.

From every latent foe, From the assassins blow, God save the Queen! O'er her thine arm extend, For Britain's sake defend, Our mother, prince, and friend, God save the Queen!

Lord grant that Marshal Wade May by thy mighty aid Victory bring. May he sedition hush, And like a torrent rush, Rebellious Scots to crush. God save the King!


Český překlad

Bože, chraň naši milostivou Královnu, Dlouhý život naší vznešené Královně, Bože, chraň Královnu! Obdař ji vítězstvím, Š»astným a slavným, Dlouhým panováním nám; Bože, chraň Královnu!

Ó Pane, náš Bože, povstaň, Rozpraš její nepřátele A nech je padnout; Ma» jejich politiky, Mař jejich darebácké plány, Na tobě závisí naše naděje, Bože, chraň nás všechny!

Tvé nejvybranější dary Na ni radostně syp; Nech» dlouze vládne; Nech» brání naše zákony, A vždy nám dej důvod Zpívat srdci a hlasem, Bože, chraň královnu!

Nejenom v zemi této, Ale Boží milost buď známa, Od pobřeží k pobřeží! Pane, učiň a» národy vidí, že muži bratry by měli být, A z jediné jen rodiny, Přes celý širý svět.

Od každého skrytého nepřítele, I od vrahů úderu, Bože, chraň Královnu! Nad ni své rámě rozprostři, Pro blaho Británie chraň, Naši matku, prince a přítele, Bože, chraň Královnu!

Pane, dej a» Marshal Wade s tvou mocnou pomocí nám přinese vítězství. Dejž aby vzpouru utišil, a poté bystře přispěchal Rebely Skoty rozdrtit. Bože, chraň Krále!V současné době se hymna zkracuje pouze na první tři sloky.

 
Související odkazy
· Více o tématu Obecné informace
· Další články od autora admin


Nejčtenější článek na téma Obecné informace:
Zasílání aktuálních pracovních nabídek zdarma.

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
©patné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

K tomuto článku není možné vložit komentář.


pro webmastery: ODKAZY

1x.cz * friend.cz * PageRank.cz * Levné letenky nízkonákladových aerolinií
katalog webu | beskydy | práce v zahraničí | práce v Irsku | práce v Anglii | Letenky levne. Letenky do Anglie. Letenky do Londýna.
podekování patrí - Pujčky | Hypotéky | Inzerce | Letenky | Dovolená v Anglii
čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund