Odkazy k tématu Anglie a práce v zahraničí

Práce a brigády v zahraničí

Tip na dárek
Aktuální počasí
Aktuální počasí ve Velké Británii
Podpora

·  Napište nám
·  Doporučte náš Web
·  Pošli článek
·  Osobní stránka

Wales


Téma: Zeměpis

Znak - Wales Wales (velšsky Cymru), je historická země Spojeného království Velké Británie a Severního Irska s omezenou autonomií, rozprostírající se západně od Anglie na západě ostrova Velké Británie. Wales obývá keltský národ Velšanů.

Často se používá také termín Knížectví Wales, anglicky Principality of Wales, velšsky Tywysogaeth Cymru, přestože žádný velšský kníže ve velšském správním systému ani neexistuje, a termín Velšské knížectví nepatří k nejoblíbenějším. Wales ztratil nezávislost už roku 1282, kdy jej dobyl anglický král Edward I. anglický. Od roku 1301 tradičně náleží následníkovi anglického a později britského trůnu titul princ z Walesu. Metropolí Walesu je od roku 1955 Cardiff, třebaže je Caernarfon místem kde je udělován titul princ z Walesu, a v Machynllethu sídlil parlament, jenž svolal velšský vůdce Owain Glyndŵr během svoji revolty počátkem 15. století.

Vlajka - Wales Od roku 1999 má Wales po dlouhém období přímé anglické a britské správy (trvající od roku 1536, kdy byl právně i administrativně spojen s Anglií) opět autonomii. V čele Walesu je od té doby velšské národní shromáždění (National Assembly for Wales), které má omezené pravomoci.


Geografie

Wales se rozkládá na poloostrově na středozápadě Velké Británie. Má rozlohu přibližně 20 779 km². Od severu k jihu měří asi 274 km a od západu k východu asi 97 km. Wales hraničí na východě s Anglií, a s mořem na ostatních třech stranách: s Bristolským průlivem na jihu, se Svatojiřským průlivem na západě, a Irským mořem na severu. Velšské pobřeží má délku 965 km. Při pobřeží Walesu se nachází několik ostrovů, z nichž je největší Anglesey na severozápadě.

Největší koncentrace obyvatelstva a průmyslu se nachází v jižním Walesu ve městech Cardiff, Swansea a Newport a jejich okolí.

Wales je převážně hornatý, zvláště na severu a ve středu. Hory byly vymodelovány během poslední doby ledové. Nejvyšším hory ve Walesu se nacházejí ve Snowdonii. Nejvyšší horou Walesu je zdejší hora Snowdon (1085 m).

Ve středním Walesu se rozkládá Kambrické pohoří, na které na jihu navazuje pohoří Brecon Beacons.

Moderní hranice Walesu a Anglie jsou hodně umělé; byly definovány převážně v 16. století na základě feudálních hranic. S výjimkou potvrzení Monmouthshiru jako části Walesu v roce 1968, nebyly nikdy schváleny v žádném referendu a neurčila je žádná hraniční komise, a kopírují Ofův val pouze přibližně. 
Související odkazy
· Více o tématu Zeměpis
· Další články od autora admin


Nejčtenější článek na téma Zeměpis:
Skotsko

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
©patné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

K tomuto článku není možné vložit komentář.


pro webmastery: ODKAZY

1x.cz * friend.cz * PageRank.cz * Levné letenky nízkonákladových aerolinií
katalog webu | beskydy | práce v zahraničí | práce v Irsku | práce v Anglii | Letenky levne. Letenky do Anglie. Letenky do Londýna.
podekování patrí - Pujčky | Hypotéky | Inzerce | Letenky | Dovolená v Anglii
čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund