Odkazy k tématu Anglie a práce v zahraničí

Práce a brigády v zahraničí

Tip na dárek
Aktuální počasí
Aktuální počasí ve Velké Británii
Podpora

·  Napište nám
·  Doporučte náš Web
·  Pošli článek
·  Osobní stránka

Geografie a podnebí - Londýn


Téma: Místa

Velký Londýn má rozlohu 1 579 km², je to také přístav na řece Temži, což je řeka uzpůsobená pro lodní dopravu. Londýn byl založen na severním břehu Temže a po mnoho staletí přes ní vedl pouze jediný most, tzv. London Bridge, což mělo za následek, že se Londýn rozvíjel převážně na sever od Temže. Poté, co byly v 18. století vystavěny další mosty, začalo město expandovat do všech směrů bez větších potíží, protože rovná nebo mírně zvlněná krajina okolo řeky nepředstavovala žádnou přírodní překážku. Ačkoli ve městě je několik kopců, například Parliament Hill anebo Primrose Hill, jsou nepříliš rozlehlé a nepředstavovaly pro rozvoj města žádnou překážku. Díky těmto skutečnostem má Londýn téměř kruhový půdorys.

Řeka Temže byla kdysi daleko širší a mělčí než je dnes. Řeka, která protéká Londýnem dnes, byla sevřena do břehů a mnoho přítoků do Temže protéká londýnským podzemím. Temže je přílivová řeka a kvůli tomu Londýn byl a stále je ohrožen záplavami. Tato hrozba se postupem času stávala stále reálnější díky pomalému zvedání hladiny řeky a také kvůli pomalému 'naklánění' Velké Británie (na severu zvyšování a na jihu snižování), způsobené post-ledovcovým izostatickým zvedáním. Jako ochrana před možnými záplavami byly vybudovány bariéry na Temži ve Woolwichi (viz obrázek vpravo), ale na začátku roku 2005 se objevily spekulace, že tyto bariéry by nemusely být dostačující a bylo doporučeno, aby byly postaveny další, 10 mil dlouhé bariéry po proudu řeky.

Londýn má mírné podnebí. Léta jsou teplá ale jen zřídka příliš horká, zimy chladné ale jen výjimečně třeskuté a srážky jsou pravidelné ale nepříliš husté. Letní teploty jen občas přesáhnou 33 °C, ačkoli se tyto vysoké letní teploty v poslední době stávají běžnými. Nejvyšší zaznamenaná teplota v Londýně je 37,9 °C. Byla naměřená na letišti Heathrow během horkého léta 2003. Hustá sněžení jsou zde téměř neznámou skutečností. Během několika posledních zimních období se sníh objevil asi dvakrát a napadl do výše cca 25 mm. Průměrné roční srážky v Londýně ( pod 600 mm ) jsou nižší než v Římě nebo Sydney. Londýnská zástavba, s horkými vytápěnými budovami, vytváří mikroklima, jež občas zvyšuje teplotu uvnitř Londýna o 5 °C oproti okolí.

 
Související odkazy
· Více o tématu Místa
· Další články od autora admin


Nejčtenější článek na téma Místa:
Obyvatelstvo Londýna

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 2
Účastníků: 2

Povedený

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
©patné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

Související témata

Zeměpis

K tomuto článku není možné vložit komentář.


pro webmastery: ODKAZY

1x.cz * friend.cz * PageRank.cz * Levné letenky nízkonákladových aerolinií
katalog webu | beskydy | práce v zahraničí | práce v Irsku | práce v Anglii | Letenky levne. Letenky do Anglie. Letenky do Londýna.
podekování patrí - Pujčky | Hypotéky | Inzerce | Letenky | Dovolená v Anglii
čas potřebný ke zpracování stránky: 0.11 sekund