Odkazy k tématu Anglie a práce v zahraničí

Práce a brigády v zahraničí

Tip na dárek
Aktuální počasí
Aktuální počasí ve Velké Británii
Podpora

·  Napište nám
·  Doporučte náš Web
·  Pošli článek
·  Osobní stránka

Části Londýna


Téma: Místa

Centrální Londýn

City

Londýnská City ( angl. též Square Mile– čtvereční míle) je hlavním finančním centrem Velké Británie a jedním z nejdůležitějších ve světě. Je řízená Corporation of London, institucí která má středověké kořeny a v jejímž čele je Lord Mayor of London ( v českém prostředí starosta ). V City je samostatná policejní složka City of London police. Původní dominantu katedrálu svatého Pavla doplnily vysoké budovy kanceláří včetně nejvyšších Tower 42 ( známa spíše jako NatWest Tower ) a 30 St Mary Axe ( lidově nazývána Gherkin, postavená v roce 2003).

City má pouze malé množství stálých obyvatel ( asi 7 000 ), ale během dne zde pracuje až 300 000 lidí. V poslední době se finanční centrum stále více přesouvá z City do Canary Wharf na východě Londýna.

West End

West End je považován za nepopulárnější nákupní a zábavní obvod Londýna. Nalézá se zde i Trafalgarské náměstí, jedna z nejnavštěvovanějších památek Londýna. Oxford Street je jednou z nejznámějších ulicí světa pro nakupování módního značkového oblečení. Vybíhá z Charring Cross Road na východě přes Oxford Circus, kde protíná Regent Street, do Marble Arch na západ. Sídlí na ní velké množství obchodních domů známých firem (Selfridges, John Lewis a Marks and Spencer). Totenham Court Road směřující na sever z východního konce Oxford Street se vyznačuje nadbytkem obchodů s hi-fi, počítači a jinou elektronikou.

Červený "doubledecker" projíždějící Piccadilly Circus.

Na jihu od východní části Oxford Street se rozkládá Soho, sí» malých uliček plných restaurací, hospůdek, menších obchodů a butiků, divadel a kin, stejně jako mediálních, filmových, inzertních a postprodukčních firem. Soho je rovněž známé svými rušnými kluby, bary a gay komunitou.

Piccadilly je známou dopravní tepnou vedoucí z Piccadilly Circus na východě k Hyde Park Corner na západě. V jejím okolí nalezneme Mayfair a Green Park. Dalšími dopravními tepnami této části města jsou Regent Street a Bond Street.

Východní Londýn

Východní Londýn byl centrem metropolitní průmyslové oblasti a většina tohoto území je v současnosti výrazně přestavována jako část Thames Gateway. Hrála rovněž klíčovou úlohu v úspěšné kandidatuře na pořádání Olympijský her v roce 2012, a nyní probíhá výrazná obnova tohoto území pro zabezpečení úspěšného konání Olympiády. Je to již podruhé v moderní historii, kdy je tato oblast výrazně přestavována, poprvé to bylo po náletech německého letectva v době Druhé světové války.

East End

East End je nejblíže původnímu Londýnský přístav a je oblastí kde se nejčastěji zpočátku usidlují přistěhovalci přijíždějící do přístavu. Byly to postupně přistěhovalecké vlny Francouzů, Hugenotů, Belgičanů, ®idů a Pákistánců.

East End se rozrůstá z východní části City a zahrnuje tyto městské části – Whitechapel, Mile End, Bethnal Green, Hackney, Bow a Poplar. V této části města se nacházejí mnoha zajímavá místa včetně londýnských tržiš» (Columbia Road Flower Market, Spitalfields Market, Brick Lane Market, Petticoat Lane Market ) a několik muzeí například Geffrye Museum a Museum of Childhood v Bethnal Green.

East End je oblast s nejasně ohraničenými hranicemi. Je to místo oplývající legendami, sentimentem a Cockney. Vyskytuje se zde organizovaný zločin a gangsteři. V East Endu najdeme jedny z nejchudších oblastí Velké Británie.

Docklands

Docklands, městská část na Isle of Dogs, prochází od roku 1980 bouřlivým rozvojem. V prvních letech od roku 1980 bylo mnoho skladů ve Wapping obsazováno a používáno jako umělecké dílny a levné ubytovny. To neodvratně přitáhlo pozornost vlastníků nemovitostí, kteří se zde postupně stěhovali. London Docklands Development Corporation (LDDC) byla založena v roce 1981 aby nastartovala proces využití a změny tváře této oblasti. Nejznámějším výsledkem je Canary Wharf, jehož nejznámější dominantou je 1 Canada Square kancelářská budova ( která je často nesprávně nazývána Canary Wharf ), nejvyšší britský mrakodrap od roku 1991.

Masivní rozvoj posledních několika let přinesl výstavbu mnoha dalších mrakodrapů a mnoho významných firem (investiční bankovnictví, advokátní kanceláře apod.) sem přeneslo své centrály. Příkladem těchto firem jsou HBSC, Barclays stejně jako evropská centrála Citigroup.

Rozvoj tohoto území způsobil vybudování mnoha restaurací a nočních klubů, které byly otevřený v přilehlých obchodních centrech stejně jako otevření několika komplexů kin. Spojení této oblasti s metrem a s ostatními částmi města zajiš»uje Docklands Light Railway (DLR). Na severu od Temže v okolí Limehouse Basin a směrem k Wapping, stejně tak na jihu od Temže byly původní loděnice a staré doky přebudovány na byty s vysokým nájemným pro skupiny bankéřů, vývojářů software a jiných profesí pracujících ve finančním centru v okolí Docklands.

Dále na východ v londýnském předměstí Newham je letiště London City a Excel Exhibition Centre.

Západní Londýn

Západní Londýn zahrnuje elegantní a nákladné residenční oblasti jako Notting Hill, známá z filmu z roku 1999 s Hughem Grantem a Julií Robertsovou. Uvnitř této čtvrti je i známé antické tržiště v Portobelo Road. Kensington a Chelsea jsou oblasti s nejluxusnějším bydlením ve Velké Británii. Je zde rovněž uznávaná ulice Kings Road, středisko nákupů a význačná dopravní tepna.

Západním směrem u White City, poblíž Shepherd's Bush, je hlavní operační centrum BBC, a ještě dále na západ v předměstí Hillingdon, leží letiště Heathrow.

Jihozápadním směrem od této části najdeme předměstí Richmond upon Thames včetně Richmodnu a Twickenhamu. Tento kout Londýna je domovem Richmond Parku, největšího londýnského parku a ve Twickenhamu má sídlo ragbyová unie.

Jižní Londýn

V jižním Londýně nalezneme tak odlišné části jako Wimbledon ( známý pořádáním velkého tenisového turnaje ) , Bermondsey a Dulwich. Greenwich - ležící na březích Temže v místech kde tato řeka meandruje je známá parkem a je rovněž sídlem Royal Greenwich Observatory.

Brixton, Camberwell a Peckham je domovem pro mnoho rodin imigrantů ze západní Indie,kteří se do Velké Británie přistěhovali v létech 1950, 1960 a 1970.

Severní Londýn

Severní Londýn zahrnuje například předměstí Hampstead a Highgate, které si podržely venkovský ráz. Severní část je více kopcovitá než jižní a z mnoha kopců je nádherný rozhled na město. Jsou zde velké parky včetně Hampstead Heath s Parliament Hill známý výborným výhledem na Londýn a Alexandra Park s Alexandra Palace. Mnoho oblastí má výrazné zastoupení menšin nepřiklad Stamford Hill, jež je obydlen výraznou komunitou ortodoxních židů, a Green Lanes ve čtvrti Harringay s výrazným zastoupením turecké a řecké menšiny. Islington, jedna z nejbohatších oblastí severního Londýna – sídlo fotbalového klubu Arsenal. Severní Londýn je i sídlem dalšího známého fotbalového klubu Tottenham Hotspur, jehož stadión je v blízkém Tottenhamu.
 
Související odkazy
· Více o tématu Místa
· Další články od autora admin


Nejčtenější článek na téma Místa:
Obyvatelstvo Londýna

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
©patné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

K tomuto článku není možné vložit komentář.


pro webmastery: ODKAZY

1x.cz * friend.cz * PageRank.cz * Levné letenky nízkonákladových aerolinií
katalog webu | beskydy | práce v zahraničí | práce v Irsku | práce v Anglii | Letenky levne. Letenky do Anglie. Letenky do Londýna.
podekování patrí - Pujčky | Hypotéky | Inzerce | Letenky | Dovolená v Anglii
čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund