Odkazy k tématu Anglie a práce v zahraničí

Práce a brigády v zahraničí

Tip na dárek
Aktuální počasí
Aktuální počasí ve Velké Británii
Podpora

·  Napište nám
·  Doporučte náš Web
·  Pošli článek
·  Osobní stránka

Spojené království


Téma: Zeměpis

znak Spojeného království Spojené království (anglicky United Kingdom) je ostrovním státem severozápadní Evropy. Britské ostrovy jsou omývány Severním mořem na východě, Atlantikem na západě. Od pevniny je oddělen Lamanšským průlivem. Spojené království tvoří Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko. Státním zřízením je konstituční monarchie, jejíž hlavou je královna Alžběta II. Spojené království je členskou zemí Evropské unie a NATO. Velká Británie vlastní jaderné zbraně.

Spojené království

United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

Spojené království Velké Británie a Severního Irska

UK
Rozloha 244 110 km² (77. na světě) z toho 1,34 % vody
Počet obyvatel 60 094 648 (21. na světě, 2003)
Hustota zalidněn­ 249 / km² (. na světě)
Jazyk angličtina
Náboženstv­ anglikánské
Státn­ zř­zen­ Konstitučn­ monarchie
Hlavn­ město Londýn
Královna Alžběta II.
Premiér Tony Blair
Hymna God save the Queen
Měna Libra šterlinků (GBP)
MPZ UK
Internetová doména .uk
Časové pásmo UTC +0
Nejn­že položené m­sto The Fens – 4 m
Nejvýše položené m­sto Ben Nevis, 1343 m n. m., Grampiany

Obyvatelé

Obyvatelé Spojeného království neboli Velké Británie jsou Angličané, Welšané, Skotové, Irové a přistěhovalci, většinou ze zemí Commonwealthu, tedy bývalých britských kolonií. Ve Spojeném království žije asi 60 milionů lidí, je tu vysoká hustota zalidnění - 250 osob na km², tedy dvakrát vyšší než v ČR. Britové žijí většinou ve městech. Úředním jazykem je angličtina, v členských zemích (Wales, Skotsko a další) i jazyky místní (velština, skotská gaelština, irština a další).

Ekonomika

Spojené království je členem skupiny G8 a patří k nejrozvinutějším zemím světa. Má nejdelší průmyslovou tradici na světě, Britové byli první, kdo vymyslel železnici i parní stroj. Do 20. století měla Británie svoje zásoby černého uhlí (doly byly uzavřeny v 80.letech, protože přestaly být efektivní), posledních třicet let je nejvýznamější těžba ropy v Severním moři, těžařské firmy jako Shell a BP mají v zemi největší obrat. HDP na obyvatele dosahuje okolo 20 000 USD. V Londýně je druhá nejvyšší životní úroveň po Bruselu - asi 250 % průměru EU. Ačkoliv jsou Britové členy této organizace, stále si ponechávají britskou libru jako svojí měnu, k EU se staví většina obyvatelstva velice skepticky.

Politika

Británie je konstituční monarchií. Královna vykonává jen reprezentativí úlohu, Alžběta II. není hlavou státu jen Velké Británie, ale i Kanady a některých dalších zemí Commonwealthu. V zemi je dvoukomorový plularitný polický systém – je zde Dolní a Horní sněmovna. V Británii jsou dvě významné politické strany – Konzervativní (pravice) a Labouristická (levice), která se zbavila socialismu jako své ideologie, a změnila se v moderní alternativu. Její předsedou je současný premiér Tony Blair. Třetí vzadu je UKIP – Strana za nezávislost Velká Británie. Důležitá je i Liberální strana. Jejich cílem je vystoupení ze EU a absolutní nezávislost. Díky skepticismu vůči Evropské Unii ze strany obyvatel její vliv pomalu narůstá.
 
Související odkazy
· Více o tématu Zeměpis
· Další články od autora admin


Nejčtenější článek na téma Zeměpis:
Skotsko

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
©patné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

K tomuto článku není možné vložit komentář.


pro webmastery: ODKAZY

1x.cz * friend.cz * PageRank.cz * Levné letenky nízkonákladových aerolinií
katalog webu | beskydy | práce v zahraničí | práce v Irsku | práce v Anglii | Letenky levne. Letenky do Anglie. Letenky do Londýna.
podekování patrí - Pujčky | Hypotéky | Inzerce | Letenky | Dovolená v Anglii
čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund