Odkazy k tématu Anglie a práce v zahraničí

Práce a brigády v zahraničí

Tip na dárek
Aktuální počasí
Aktuální počasí ve Velké Británii
Podpora

·  Napište nám
·  Doporučte náš Web
·  Pošli článek
·  Osobní stránka

Dynastie Plantagenetů


Téma: Historie

První z dynastie Plantagenetů, Jindřich II. Plantagenet (vládl 1154-1189), usiloval o rozšíření anglické nadvlády na kontinentě (oblast severní Francie), stejně tak posiloval svou moc v Irsku. Na domácí půdě proslul zejména svým sporem s církví. Omezoval pravomoce církevních soudů, neuznával některé oblasti práva a vměšoval se i do volby biskupů a arcibiskupů.

Hrozbami přinutil anglické biskupy podepsat tzv. Clarendonskou konstituci, v níž přiznávali králi právo zasahovat do mnoha procesů a práv církve, kde to církevní právo jednoznačně vylučovalo. Spor o platnost této konstituce, který se následně rozpoutal mezi Jindřichem II. a Tomášem Becketem, arcibiskupem z Canterbury, vedl nejprve k vyhnanství arcibiskupa, a posléze, po návratu doprovázeném zárukami bezpečnosti ze strany krále, pak k jeho zavraždění. Tento čin (mělo se tak stát z králova popudu a Jindřich II. vrahy odmítl potrestat) byl jeden z důvodů, proč později vypuklo povstání mnoha Jindřichových vazalů, včetně jeho vlastních synů.

Anglický král Richard (1189-1199), zvaný Lví srdce, se stal známým především jako vůdce křižáků ve Třetí křížové výpravě. Svou zemi zatěžoval neúměrnými daněmi nutnými pro vedení vzdálených válek. V Richardově nepřítomnosti spravoval zemi jeho bratr Jan Bezzemek, který se po jeho smrti stal nakonec králem sám (1199-1216). Jeho věrolomnost, krutost a až chorobná mstivost vedla k opakovaným vzpourám ve všech jeho državách . Zejména pro vnitřní spory nejprve ztratil državy ve Francii a později musel čelit všeobecnému povstání téměř celé své říše. Anglická šlechta přinutila krále podepsat dokument Magna charta libertatum (Velká listina svobod, 1215), zaručující pro šlechtu výjimečné postavení a práva a zároveň silně omezující královy pravomoci. Tento dokument se stal v tehdejší feudální Evropě naprosto ojedinělým. Jelikož král vzápětí označil listinu za neplatnou, propuklo povstání vzápětí novou silou.

Smrt Jana Bezzemka a nástup jeho nezletilého syna Jindřicha III. (1216-1272) na trůn situaci nakonec uklidnil, avšak ztráty Jana Bezzemka zůstaly definitivní. Velká listina práv a svobod zůstala v platnosti a ztracené kontinentální državy už zůstaly Francii.

Během vlády krále Eduarda I. (1272-1307) došlo k rozvoji anglických měst a obchodu a dokončení postupného obsazování Walesu. Zejména však získal významnou pozici v anglickém státě Parlament (roku 1295), nazývaný nejdříve Velkou radou, jeho počátky se v Anglii kladou už do 2. pol. 13. stol. Je jedním z nejstarších parlamentů vůbec. Jeho členy byli už za Edvarda zástupci šlechty a měst. Mezi jeho prvotní pravomoci pak patřila (částečná) kontrola státních financí. Eduard I. zcela ovládl Skotsko, jeho syn, Eduard II. (1307-1327), je však opět ztratil.

 
Související odkazy
· Více o tématu Historie
· Další články od autora admin


Nejčtenější článek na téma Historie:
Vpád Anglů, Sasů a Jutů

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
©patné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

K tomuto článku není možné vložit komentář.


pro webmastery: ODKAZY

1x.cz * friend.cz * PageRank.cz * Levné letenky nízkonákladových aerolinií
katalog webu | beskydy | práce v zahraničí | práce v Irsku | práce v Anglii | Letenky levne. Letenky do Anglie. Letenky do Londýna.
podekování patrí - Pujčky | Hypotéky | Inzerce | Letenky | Dovolená v Anglii
čas potřebný ke zpracování stránky: 0.14 sekund